5 tajných tipů na levné cestování
Low cost cestování znamená především dobrodružství s tím, že při návratu z cest navíc nejste zděšeni prázdným účtem. Sama ráda cestuji levněji, protože mi přijde kolikrát zbytečné platit za příliš drahé ubytování, když na místě jenom přespím a druhý den zase od rána objevuji okolí nebo se přesouvám na další místo. Proto bych se s vámi ráda podělila o 5 tipů na levné cestování a to jak ze svých zkušeností, tak i ze zkušeností svých známých.
1. Letenky / Doprava
Nejlevněji vás vyjde buď chůze pešky (stejně jako Láďu Ziburu) a nebo taky stopování. Takže toho se držte a určitě to zkuste, pokud jste dobrodružné povahy! No a nebo taky sledujte různé cestovatelské weby zaměřené na lov levných letenek, kde pokud vám až tak nesejde na čase ani lokalitě, tak objevíte opravdu vydařené kousky. Taky je fajn hledat na různých vyhledávačích letenek jako je například skyscanner.com nebo kiwi.com, kde se dají letenky různě kombinovat. Doporučuji sledovat letenky jak z ČR (Praha, Brno, Ostrava), tak především z okolních zemí jako je Německo (Berlín, Mnichov), Polsko (Varšava, Vratislav), Rakousko (Vídeň), Maďarsko (Budapešť) a nebo Slovensko (Bratislava). Z okolních zemí jsou letenky často mnohem levnější než z Prahy.
2. Ubytování
Ubytování představovalo při jakémkoliv mém cestování vždy jeden z největších nákladů. Dá se to řešit různě. Například couchsurfingem, který představuje bydlení u lidí zdarma, levnějšími hostely nebo airbnb. Nebo taky to jde řešit ještě jinak, a to chytře levně po česku – když jsme v 6 lidech cestovali po západě USA v roce 2015, jednak jsme využili levného ubytování v kempech, kde se platilo jen 12$ za jeden stan. Nás bylo 6. Takže libová cena 2$/na jednoho za noc. S tím že stan i spacáky jsme po 10 dnech cestování do Walmartu vrátili a oni nám vrátili 100% ceny. Jak vychytralí čeští chudí studenti jsme to byli, že ? 🙂 No a když jsme bydleli na motelech, tak jsme si kupovali pokoje pro 4 lidi, ale úplně v klidu jsme se tam vešli v 6 lidech. 3 lidi se na velké „king“ posteli vyspali vždy dorůžova. Kluci ležíci na zemi byli ve spacáku byli prý taky spokojení. Další super možností je taky genius program na bookingu , kde můžete již po 5 pobytech ušetřit až 15% na ubytování.
3. Stravování
Ha! Tohle je zapeklité téma, kde opravdu vždy záleží na destinaci. Když si představím, kolik utrácím v Praze za kafíčka, za restaurace a pak když vyjedu na cesty mám chuť šetřit. Ale ne, tyhle studentské časy jsou za mnou a já si už užívám nesmyslných útrat za jídlo i v zahraničí. Za jídlo mi dělá menší problém utrácet než za drahé ubytování. Každopádně pokud chcete ušetřit nebo plánujete dlouhej trek v horách, tak doporučuju plnohodnotné veganské drinky. Jsou výživné, zaberou málo místa a nahradí celé jídlo. Nebo je fajn i kuskus, sušená rajčata, nějaké koření k tomu a veganská rychlovka je po zalití horkou vodou hotová. Z dm drogerie jsem si také oblíbila jejich cestovní jídla, jako je například curry, viz obrázek :). No a pokud chcete na jídle šetřit, doporučuju letět do jihovýchodní Asie, Thajsko je v tomhle super. Dát si Pad Thai nebo Mango Sticky Rice jen za 30 Kč, tomu se nic nevyrovná. Každopádně ale vždy je fajn upřednostnit reálné jídlo a hlavně místní jídlo – protože i tak se poznává místní svět – skrz naše chuťové požitky :))
4. Placení v zahraniční
Vždy když cestuju někam dál než jsou okolní evropské země, raději si v Česku vyberu cash. Protože „CO KDYŽ“… Co když na letišti nebude bankomat/směnárna a já se prostě autobusem bez cashe nedostanu do města? Ano, tenhle problém jsem řešila zrovna na letišti v Eilatu, ehm, tedy v Ovdě, na vojenském letišti uprostřed izraelské pouště. Naštěstí tam byla směnárna, ale stejně jsem potřebovala eura/dolary v hotovosti na směnu za izraelské šekely. Takže základ je vzít si nějakou hotovost (ideálně právy ty eura/dolary pokud nejde místní směna směnit v ČR). EDIT: Haha, tak v Thajsku jsem se tím neřídila. Tam mě jeden výběr zbankomatu vyšel na 170 Kč. Ufff. To bolelo. Takže pozor na to. Vždy si to předem zjistit, když víte, kam jedete. Super je taky využívat kartu jako Revolut s dobrým kurzem za převod měny.
5. Pojištění
Když cestuju kratší dobu, což znamená, že vycestuju z České republiky na méně než 30 dní, tak si starosti s pojištěním vůbec nedělám. Využívám totiž pojištění od Twista , které je v rámci jejich premium účtu. To je hlavní důvod, proč mám Premium účet. Když si to spočítám, ročně mě tento Premium účet vyjde na 1200 Kč. A to nepočítám, že první 3 měsíce jsou zdarma, takže na tom reálně ušetříte ještě více. Tohle roční pojištění mi přijde skvělé už jen kvůli té ceně a také dalším výhodám Twista, ale taky mi to ušetří spoustu času klikání, když třeba jedu jen do Německa na víkend. Nemusím nic řešit a vím, že jsem pojištěná. No a pokud nemáte Twisto účet? Fajn je využívat celoroční pojištění. Například jako student jsem vždy využívala pojištění přes ISIC za 500 Kč/rok, kde jsem také nemusela řešit zbytečné klikání před každou cestou. Na dlouhodobější cesty ale rozhodně doporučuji extra pojištění a dostatečně si připlatit. Rozhodně to nepodceňovat. Raději zaplatit ročně desítky tisíc za kvalitní pojištění než pak někde dlužit milion. 🙂
Kam se chystáte na cesty? Jaké jsou vaše osvědčené cestovatelské tipy? Na čem nejvíce šetříte vy?